Tyttäremme päätti ensimmäisellä Kalifornian matkallamme vuonna 2017 muuttavansa joskus hetkeksi asumaan tuonne auringonpaisteen osavaltioon. Viisi vuotta myöhemmin unelma toteutui ja hän muutti vuodeksi Pohjois-Kaliforniaan tutustumaan paikalliseen kulttuuriin, saamaan uusia ystäviä ja tuntemaan miltä se kuuluisa high school spirit käytännössä tuntuu.
Näin vanhempina olemme erittäin tyytyväisiä ja iloisia, että valitsimme vaihto-oppilasjärjestöksi juuri Mirlon; tuki ei loppunut siihen, kun tyttäremme lähti vaihtoon, vaan saimme tukea koko vuoden ajan. Niin henkilökohtaisestikin kuin kuukausittain toimitettavien raporttien myötä.
Emme olisi voineet toivoa parempaa isäntäperhettä tai järjestön kautta tullutta paikallisedustajaa.
Koemme, että Mirlon ihanan henkilökunnan ammattitaitoinen ja läsnäoleva toiminta loi pohjan sille, että lähetimme tyttäremme turvallisin mielin viettämään elämänsä unelmavuotta maailman toiselle puolelle.
Tunnemme, että koko perheemme sai vaihtovuoden myötä ystäväperheen San Franciscon kupeesta. Vaikka tytär on ollut jo kotona jo pian lukuvuoden, edelleen pidämme yhteyttä isäntäperheen kanssa ja suunnittelemme reissuja puolin ja toisin.
Tällä hetkellä odotamme ihanan jännityksen kera kuopuksemme isäntäperhetietoja – hänkin on lähdössä tulevaksi lukuvuodeksi vaihto-oppilaaksi Amerikkaan Mirlon kautta!
Maria ja Mika Nurmi
Vaihtareiden kokemuksia
Kokemuksia Kanada
Kanadalainen High School spirit & harrastukset
Kokemuksia USA
Matkustelu vaihdossa
Kokemuksia USA
Vaihto-oppilaan 5 oppia Yhdysvalloista
Kokemuksia USA
Kaverit ja vapaa-aika vaihdossa