Moi!
Mun nimi on Saana ja olin vaihdossa Kaliforniassa vuonna 2022-2023. Mun vaihtovuosi oli kokonaisuudessaan tosi ihana ja ikimuistoinen kokemus.
Paikalliset kiinnostuneita
Yks tosi iso osa vaihtovuotta on tietysti koulunkäynti. Mun koulu oli aika pieni, ja jo ensimmäisenä koulupäivänä ihmiset oli tosi kiinnostuneita siitä kuka mä oon ja mistä mä tuun. Ajan kuluessa kaverisuhteet parantuivat ja noin kuukauden päästä rupesin hengaamaan koulukavereiden kanssa myös vapaa-ajalla.
Kavereiden kanssa hengailu oli mun mielestä ihan parasta ja oon niin ilonen, että sain kokee millasta on olla osa amerikkalaista kaveriporukkaa. Oon edelleen yhteydessä mun kavereihin sieltä, ja oon käynyt näkemässä niitä jo kertaalleen Kaliforniassa.
Isäntäperhe tukena
Mun vaihtovuosi oli täynnä niin ihania kokemuksia, ja yks merkittävimmistä muistoista oli valmistuminen amerikkalaisesta lukiosta. Se oli niin kiva juhla ja oli ihana nähdä kuinka perhe ja kaverit oli tukena ja ilosia mun puolesta. Samaan aikaan se oli kuitenkin tosi haikeeta, koska tiesin etten enää ikinä pääse takas siihen kouluun.

Ennen valmistujaisia
Ennen valmistujaisjuhlaa meillä oli muutamat harjoitukset ja kuvaukset. Meidän luokka-asteella, eli senioreilla oli gradnight pari päivää ennen valmistumista, ja me mentiin Disneylandiin melkein koko yöksi. Sillä viikolla oli myös senior sunset, jolloin keräännyttiin ulos katsomaan auringonlaskua ja täytettiin toistemme vuosikirjoja.
Valmistujaiset kuin leffoista
Itse valmistujaisjuhla oli hieno juhla ja se pidettiin meidän koululla ulkona koulun jalkapallokentällä. Juhla alkoi sillä, että me käveltiin jonossa istumaan meidän paikoille kun yleisö taputti ja otti kuvia. Sen jälkeen oli paljon puheita ja palkintojen jakamista. Meitä oli kielletty heittämästä ylioppilaslakkeja juhlan lopussa, mutta kaikki teki sen silti. Sen jälkeen otettiin paljon kuvia ja mentiin kotiin muutamaksi tunniksi.
Kun oltiin vaihdettu vaatteet kotona, kaikki kerääntyivät koululle ja vietettiin yö siellä pelaillen pelejä ja vaan hengailemassa viimeisen kerran kaikki yhdessä. Sen jälkeen oli jäljellä enää muutamat valmistujaisbileet, kunnes kaikki lähti omille poluilleen.
Vaikka olin tosi surullinen, että kaikki se oli ohi, valmistuminen amerikkalaisesta lukiosta oli tosi unohtumaton ja upee kokemus jonka tuun aina muistamaan!
Vaihtareiden kokemuksia
Kokemuksia USA
Amerikkalainen perheeni
Kokemuksia Uusi-Seelanti
Koulu Uudessa-Seelannissa
Kanada Kokemuksia
Kanadalainen High School
Kokemuksia USA
Joulu New York Cityssä