
Moikka, mä oon Fanny ja olin vaihdossa lukuvuodella 23-24 vaihdossa Las Vegasissa, Nevadassa. Lähdin heinäkuun lopussa ja palasin kesäkuun puolivälissä Suomeen. Nevada sijaitsee Yhdysvaltojen länsipuolella ja jakaa rajaa esimerkiksi Kalifornian ja Utahin kanssa. Las Vegas on osavaltion suurin kaupunki ja alueella asuukin lähes 3 miljoonaa asukasta. Lisäksi kaupungissa vierailee vuosittain yli 40 miljoonaa turistia.
Kaupunkielämää vaihto-oppilaana
Mulla oli aluevalintana lämpimät osavaltiot, enkä olisi koskaan kuvitellut, että viettäisin vaihtovuoteni suurkaupungissa. Las Vegas tunnetaan viihdekeskuksena ja useimmille tuleekin ensimmäisenä mieleen “The Strip” eli katu, jolla lukuisat hotellit ja kasinot sijaitsevat. Vuoden aikana siellä myös järjestettiin suuria tapahtumia kuten F1-kisa ja Super Bowl. Todellisuudessa arjessa turismin hälinää ei niinkään huomaa.
Muutaman kilometrin pituisen kadun ympärillä on kuitenkin lukuisia asuinalueita, jotka täyttävät laakson. Tyypillisessä naapurustossa löytää samanlaisia tiheästi rakennettuja taloja, joiden muodostama alue on rajattu ja portista sisäänpääsyyn vaaditaan koodi. Mun isäntäperhe asui kaupungin läntisimmässä osassa Summerlinissa. Asuinalueena se oli rauhallinen ja siisti, sekä tarjosi paljon mahdollisuuksia erilaisiin aktiiviteetteihin. Pelattiinkin usein host siskon kanssa tennistä tai käytiin uimassa naapuruston altaalla. Etenkin halloweenin ja joulun aikaan koteja oli koristeltu jenkkityyliin näyttävästi koristeilla. Naapurusto oli pieni yhteisö ja naapurit tuli mullekin tutuiksi.
Koulunkäynti vaihto-oppilaana
Las Vegasissa julkiset koulut ovat usein suuria ja niin oli myös mun koulu. 3600 oppilaan koulu oli ilmastoon sopien rakennettu avaraksi ja keskelle avautui suuri sisäpiha. Etuna oli, että koulussa on paljon erilaisia ihmisiä, joihin tutustua. Toki samalla vaihtarina ei oikeastaan erotu joukosta ja kavereiden löytämisessä pitää olla tosi oma-aloitteinen. Suuressa koulussa otettiin myös urheilu tosissaan ja moneen joukkueeseen etenkin vaihtarin oli vaikea päästä, mutta esimerkiksi maastojuoksuun ja uintiin oli helpompi päästä mukaan.
Ilmasto Las Vegasissa
Eteläinen-Nevada on aavikkoa, lukuun ottamatta vuoristoalueita. Ilmasto olikin tosi kuivaa ja pitkälle syksyyn lämpötilat olivat jopa yli 40°c. Talvella tulee kuitenkin viileämpi ja 15°c lämpötilatkin tuntuivat yllättäen viileiltä. Isona plussana oli, ettei vuoden aikana satanut kuin muutaman kerran! Vuorilla lämpötilat on alhaisemmat ja pääsinkin vaihdon aikana myös laskettelemaan, vaan noin 45 minuutin ajomatkan päästä meidän kodista.
Yleistietoa vaihto-oppilasohjelmasta USA:ssa löydät täältä.
”Vuoden aikana siellä myös järjestettiin suuria tapahtumia kuten F1-kisa ja Super Bowl!”
Vaihtareiden kokemuksia
Kokemuksia USA
Vaihto Las Vegasissa
Kanada Kokemuksia
Vapaa-aika ja kaverit vaihdossa
Kokemuksia USA
Matka vaihto-oppilaaksi
Kanada Kokemuksia
Kanadalainen High School spirit & harrastukset