Yhteishenki Amerikkalaisessa high schoolissa

Moikka! Oon muun muassa Mirlon TikTok -käyttäjältä tuttu Venla. Olin itse Texasissa, Silsbee -nimisessä paikassa vaihdossa lukuvuoden, jonne päädyin lämpimien osavaltioiden aluetoiveen kautta. Oon ala-asteelta asti halunnut lähtee johonkin seikkailulle ja koin et Amerikka antais sen mulle. Eniten halusin kokee sen tyypillisen amerikkalaisen lukio kokemuksen, mitä kaikissa sarjoissa kuvataan. Mä en oikeesti valehtele, kun sanon että se oli ihan kuin elokuvissa.
Vaihto-oppilaan kokemus urheilusta
En olis uskonut, kuinka merkittävää ja iso juttu urheilu Amerikassa on. Texasissa etenkin amerikkalainen jalkapallo ja koripallo yhdisti käytännössä koko sitä 10 000 henkilön kylää missä asuin. Syksyllä joka perjantai kaikki kokoontui katsomaan meidän joukkueen ottelua koulun ”Tiger Stadiumille”, jossa oli noin 5 000 paikkaa, ja samoin tehtiin keväällä koriksen kanssa. Se tunnelma peleissä oli niin sanoinkuvailematonta, mikä ei edes kuvista välity. Se ei pelkästään yhdistänyt meitä oppilaita ”student sectionissa”, vaan oli myös lapsiperheiden jokaviikkoinen aktiviteetti.
Vaihto-oppilas Pep-Rallyssa
Kun alotin lukion Texasissa, en todellakaan tiennyt mikä ”Pep Rally” on. Se tapahtui siis aina ennen futis- tai korispeliä koulupäivän jälkeen. Se käytännössä on siis tapahtuma, johon kaikki koululaiset kokoontuu liikkasaliin. Sen idea on hehkuttaa ja innostaa kaikkia illan peliä varten. Siellä oli myös tiettyjä ohjelmanumeroita ja ylipäätään paljon riehumista ja huutamista. Tää tapahtuma kuvaa tosi hyvin sitä yhteishenkeä, mikä meidän koulussa oli.
Vaihto-oppilas ja ryhmähenki
Moni on varmasti nähnyt tai kuullut stereotypiasta, jossa amerikkalaiset lukiolaiset jakaantuu niin sanottuihin ”ryhmiin”, esimerkiksi oman harrastuksen mukaan. Tästä tulee mieleen muun muassa legendaarinen elokuva ”Mean Girls”. Aloin myös itse huomata jalkapallojoukkueeseen liityttyä, että hengaaminen pitkälti tapahtui vaan sen oman joukkueen kanssa. Semmoset joukkueet ja ryhmät muodostuu niin tiiviiksi, että ruokalaankin kävellessä huomaat kuinka ”band kids” ja ”cheerleaders” ja ”robotics club” istuu kaikki omissa erillisissä pöydissään. Tästä voi keksiä paljon hyviä ja huonoja puolia, mutta ei se kuitenkaan ole niin mustavalkoista, koska moni mun kavereista oli eri harrastuksissa kun mä. Tärkeintä oli, että kaikki oltiin ”Silsbee Tigers”. 🙂
”Se tunnelma peleissä oli niin sanoinkuvailematonta, mikä ei edes kuvista välity.”
Vaihtareiden kokemuksia
Kokemuksia Uusi-Seelanti
Koulu Uudessa-Seelannissa
Kokemuksia USA
Prom Golden Gate sillan alla
Kanada Kokemuksia
Ringette ja vaihto
Kokemuksia USA
Vaihdon paras päätös!